Predlžovanie svalov
Cielom je, aby sa svaly pri napínaní súčasne predlžovali. Nie je cieľom silná kontrakcia svalov, ktorá spôsobí jeho zdvihnutie od podložky. Ideálne je, práve naopak, keď hrudná časť chrbtice a panva sa naďalej opieraju o podložku.
Integrovaná izolácia
Ďalší dôležitý a jedinečný prvok. Cieľom je, aby všetky svaly pracovali súčasne. Preto je potrebné sústrediť sa aj na tie oblasti tela, ktoré nie sú práve v pohybe. Napríklad v ľahu na chrbte, pri rolovaní chrbtice, treba sústrediť pozornosť na ustráženie si neutrálnej panvy, kde panvové kosti s lonovou vytvárajú jednu rovinu, , kým hrudná a krčná chrbtica je v pohybe. Tým sa všetky svaly zapájajú symbioticky a vysoko efektívne. Nedodržanie tohto pravidla je neefektívne a môže spôsobiť aj poranenie.
Správne dýchanie je prvoradé.
Zvláštnosťou je koncentrácia na podstatu cieľa, ktorý môžeme dosiahnuť prostredníctvom vedomého dýchania a pomalého plynulého pohybu. Preto skôr ako pristúpime k jednotlivým cvičeniam, naučme sa správne dýchať podľa Pilatesa.
Sústredíme sa na “Power house” čiže, stred tela, alebo centrum tela. Ak si správne “zapneme” stred nášho tela, tak sa zlepšuje držanie tela, prehlbuje dýchanie, a tak sa celkovo upokojujeme. Počas cvičenia nikdy nezadržujme dych
Zmeny pri bolestiach a poraneniach
Žiadne Pilatesove cvičenie nesmie spôsobovať bolesť. Nikdy! Ak zistíme, že niektoré cvičenie spôsobuje v určitej oblasti tela bolesť, prestaňme. Ak stále cítime bolesť, momentálne treba toto cvičenie vynechať. Postupne, ako sa nám svalstvo spevní, môžeme sa k cvičeniu vrátiť. Zapamätajme si tiež, že niektoré cvičenia nemusia byť vždy vhodné práve pre nás. Preto treba telo počúvať a rozhodnúť sa správne!